skip to Main Content
0936 038 0839 info@mscrmcustomizer.com

سرنخ یا مشتری بالقوه ترجمه‌هایی هستند که برای Lead در نظر گرفته شده‌اند، به نظر من سرنخ ترجمه مناسبتری می‌تواند باشد.

سرنخ یا Lead در CRM مجموعه‌ای از نام اشخاص یا شرکت‌ها می‌باشد که فقط به منظور تبلیغات در سیستم ایجاد شده‌اند، این لیست می‌تواند توسط جستجو در اینترنت فراهم شود و یا به کمک فهرست بازدیدکنندگان نمایشگاه بدست آید و یا اینکه به کمک CDهای موجود در بازار مانند کتاب اول یا مقدم و غیره استخراج و به سیستم اضافه گردند.

من برای تشبیه سرنخ (Lead) در CRM از این مثال استفاده می‌کنم:
شما در خیابان در حال عبور هستید و شخصی کنار ایستاده و به همه افرادی که در حال عبور هستند یک برگه تبلیغاتی می‌دهد، در این وضعیت شما یک سرنخ (Lead) هستید.

با توجه به مثال بالا وضعیت سرنخ (Lead) در سیستم مشخص شد با این تفاوت که در مثال بالا اصلاً نیازی نیست که اطلاعاتی از شما در دست تبلیغ کننده باشد ولی در حالت سیستمی چون شخص در دسترس ما نیست بنابراین باید حداقل یک راه ارتباطی در دست داشته باشیم، این راه‌های ارتباطی عبارتند از:

 • پست الکترونیک (Email)
 • شماره همراه
 • شماره تلفن
 • شماره فکس
 • آدرس پستی

بنابراین حداقل اطلاعاتی که در یک سرنخ (Lead) ثبت می‌شود علاوه بر همه یا حد اقل یکی از راه‌های تماسی که در بالا نوشته‌ام باید شامل موارد ذیل نیز باشد.

 • سلام نامه یا خطابه احترامی (Salutation): وقتی برای شخصی نامه‌ای می‌نویسیم بهتر است نام ایشان را با یک متن احترامی شروع کنیم به عنوان مثال: جناب آقای دکتر …… یا جناب مهندس ….. یا جناب آقای …. یا سرکار خانم ….. به این چند کلمه در فارسی «سلام نامه» می‌گوییم که معادل Salutation در انگلیسی است.
 • نام
 • نام خانوادگی
 • شهر
 • نام شرکت: در این قسمت نام شرکتی که شخص در آن کار می‌کند را می‌نویسیم و اگر شخص به طور مستقیم و شخصی هدف ما می‌باشد به ورود اطلاعات در این قسمت نیازی نداریم.
 • عنوان شغلی: اگر شخص در شرکتی کار می‌کند سمت او در آن شرکت چیست.
 • مشخصات تماسی: (یک یا چند مورد از راه‌های تماس ذکر شده در بالا)
 • وب سایت

تغییر وضعیت سرنخ

یک سرنخ زمانی که ایجاد می‌شود وضعیت «باز» یا «Open» دارد و فیلدهای آن قابل ویرایش هستند، در صورتیکه به دلیلی قصد دارید برای سرنخ تعیین تکلیف کنید یعنی بعد از ارسال تبلیغ شخص با شما تماس گرفته و اعلام کرده که نیاز به محصول شما ندارد و دیگر تبلیغ برایش ارسال نکنید و یا برعکس شخص تماس گرفته و قصد خرید محصول از شما را دارد در اینصورت سرنخ «رد صلاحیت» «Disqualify» یا «تأیید صلاحیت» «Qualify» می‌شود.

برای انجام اینکار پس از باز کردن رکورد سرنخ و باز شدن صفحه‌ای که فیلدهای سرنخ را نمایش می‌دهد در نوار بالای صفحه دو آیکون وجود دارد با عنوان‌های «Qualify» و «Disqualify» که در فارسی معمولاً به «تأیید صلاحیت» و «رد صلاحیت» ترجمه شده‌اند. با کلیک روی هر آیکون به شرح ذیل عمل می‌شود.

 • تأیید صلاحیت یا Qualify: سیستم به صورت خودکار از اطلاعات شرکت ثبت شده در سرنخ یک شرکت ایجاد می‌کند و از روی اطلاعات ثبت شده برای شخص یک شخص نیز ایجاد می‌کند و سپس شخص را زیرمجموعه شرکت ایجاد شده قرار می‌دهد و سپس یک رکورد «فرصت فروش» یا «Opportunity» نیز ایجاد می‌کند و این فرصت فروش را نیز به شرکت ایجاد شده متصل می‌کند و پس از آن رکورد سرنخ را غیر فعال کرده و وضعیت آنرا به Qualify تغییر می‌دهد.
 • رد صلاحیت یا Disqualify: سیستم به صورت خودکار سرنخ را غیرفعال کرده و وضعیت آنرا به Disqualify تغییر می‌دهد. (در زمان رد صلاحیت کردن سرنخ می‌توانید علت را نیز مشخص کنید. به عنوان مثال تعیین کنید شخص تماس گرفته و گفته نیاز به محصول ندارد یا اطلاعات صحیح نبوده و امکان تماس با سرنخ وجود ندارد یا …)
This Post Has 8 Comments
 1. من نمیدونم این دوستانی که تشکر کردن واقعی هستن یا خیر من کلی تشکر الکی میبینم پای تمام مطالب اما بابت این مطالب واقعا تقدیر و تشکر نیازی نیست والا . جای تاسف داره که پای تیتر ها هم اومدن تشکر کردن
  کلا نگارنده این تقدیر و تشکر ها نمیدونم چی با خودش فکر کرده :))))))))

 2. مصطفی عزیز سلام
  متأسفانه منظور شما را از واقعی بودن یا نبودن کامنت متوجه نمی‌شوم! بالاخره در پنل ادمین سایت دقیقاً مثل کامنت شما پیام جدید دیدم و تأییدش کردم. من فقط چک می‌کنم مطلب نامربوط یا تبلیغ یا شعار نباشد و بقیه را تأیید می‌کنم و به خوب و بد آن کاری ندارم.
  از بابت اینکه فرموده‌اید زیر تیتر کامنت گذاشته‌اند احتمالاً یا شما اشتباه متوجه شدید یا من محل قرار گرفتن کامنت را درست تعیین نکرده‌ام، چون محل کامنت‌ها باید فقط زیر صفحات و پست‌ها باشد و جای دیگری مثلاً زیر عنوان کامنتی نباید وجود داشته باشد.
  من مثل شما منفی فکر نکرده‌ام و تشکر را به حساب اینکه خواننده مطلب بابت زحماتی که برای نوشتن این مطالب کشیده شده تشکر کرده است.
  اگر مطالب شما را اذیت کرده است از شما عذرخواهی می‌کنم چون خواندن کامنت شما باعث شد احساس کنم از من ناراحتی قبلی دارید.

 3. شما خودت روی ((آموزش مایکروسافت سی.آر.ام)) کلیک کن
  آخه عنوانی که تو اون صفخه میاد نیاز به تشکر داره ؟؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top